Beach-Lake Style House Plan | Glenford
Floor Plan Images
Plan Video Tour
Plan Description
Escape to the lake in the stunning Glenford, a thoughtfully designed 2 bed, 3 bath beach and lake house built for making memories. From the moment you step onto the welcoming covered deck, you’ll be drawn to the home’s warm, open feel, highlighted by soaring cathedral ceilings with exposed wood beams and a beautiful stone fireplace at the heart of the great room. The spacious dinette opens directly to a large covered deck, creating the perfect setup for morning coffee with a view or evenings spent entertaining after a day on the water.
Designed with lake life in mind, the main level includes a convenient mud room with laundry, two comfortable bedrooms, and easy indoor-outdoor flow. The optional finished walkout basement expands the home with a large family room and bunk room, giving you even more space for guests, gatherings, and weekend getaways. With its inviting layout, cozy finishes, and ideal walkout design, the Glenford is everything you want in a modern lake retreat.
Construction Specifications
| Basic Layout Information | |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| Garage Bays | 2 |
| Square Footage Breakdown | |
| Main Level | 1964 Sq Ft |
| Total Finished Area | 1964 Sq Ft |
| Garage | 480 Sq Ft |
| Covered Areas (patios, porches, decks, etc) | 815 Sq Ft |
| Optional Basement Area (Not included in total sq ft) | 1624 Sq Ft |
| Exterior Dimensions | |
| Width | 93' 2" |
| Depth | 74' 5" |
| Ridge Height | 20' 9" |
| Default Construction Stats | |
| Default Foundation Type | Walkout |
| Default Exterior Wall Construction | 2x4 |
| Roof Construction Method | Trusses |
| Floor Construction Method | Floor Trusses |
| Roof Pitches | Primary 6/12, Secondary 12/12 |
| Foundation Wall Height | 9' |
| Main Level Ceiling Height | 9' |
Instant Cost to Build Estimate
Get a comprehensive cost estimate for building this plan. Our detailed quote includes all expenses, giving you a clear budget overview for your project.
What's Included in a Plan Set?
Each set of home plans that we offer will provide you with the necessary information to build the home. There may be some adjustments necessary to the home plans or garage plans in order to comply with your state or county building codes. The following list shows what is included within each set of home plans that we sell.
Our blueprints include:
Cover Sheet: Shows the front elevation often times in a 3D color rendering and typical notes and requirements.
Exterior Elevations: Shows the front, rear and sides of the home including exterior materials, details and measurements
Foundation Plans: will include a basement, crawlspace or slab depending on what is available for that home plan. (Please refer to the home plan's details sheet to see what foundation options are available for a specific home plan.) The foundation plan details the layout and construction of the foundation.
Floor Plans: Shows the placement of walls and the dimensions for rooms, doors, windows, stairways, etc. for each floor.
Electrical Plans: Shows the location of outlets, fixtures and switches. They are shown as a separate sheet to make the floor plans more legible.
Roof Plan
Typical Wall Section, Stair Section, Cabinets
If you have any additional questions about what you are getting in a plan set, contact us today.