Victorian Style House Plan | Broadway
Floor Plan Images
Plan Video Tour
Plan Description
The Broadway is a breathtaking 4 bed, 3 bath Victorian-style home filled with timeless charm and elegant architectural details. From the inviting front porch to the classic Victorian character, this home makes a stunning first impression. Inside, a grand two-story entry welcomes you, while the front living room and dining room feature beautiful tray ceilings that add warmth and sophistication. Toward the rear of the home, the great room with a fireplace, bright dinette, and spacious kitchen with a walk-in pantry create the perfect gathering space for everyday living and entertaining. Upstairs, all four bedrooms provide privacy, including a luxurious master suite with its own cozy sitting area, while the upstairs laundry room adds everyday convenience. A detached rear garage connected by a patio completes this beautifully designed home.
Construction Specifications
| Basic Layout Information | |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Garage Bays | 2 |
| Square Footage Breakdown | |
| Main Level | 1345 Sq Ft |
| Second Level | 1149 Sq Ft |
| Total Finished Area | 2494 Sq Ft |
| Garage | 529 Sq Ft |
| Optional Basement Area (Not included in total sq ft) | 938 Sq Ft |
| Exterior Dimensions | |
| Width | 40' 8" |
| Depth | 75' 0" |
| Ridge Height | 29' 3" |
| Default Construction Stats | |
| Default Foundation Type | Basement |
| Default Exterior Wall Construction | 2x4 |
| Roof Construction Method | Trusses |
| Floor Construction Method | Floor Trusses |
| Roof Pitches | Primary 6/12, Secondary 12/12 |
| Foundation Wall Height | 9' |
| Main Level Ceiling Height | 9' |
| Second Level Ceiling Height | 9' |
Instant Cost to Build Estimate
Get a comprehensive cost estimate for building this plan. Our detailed quote includes all expenses, giving you a clear budget overview for your project.
What's Included in a Plan Set?
Each set of home plans that we offer will provide you with the necessary information to build the home. There may be some adjustments necessary to the home plans or garage plans in order to comply with your state or county building codes. The following list shows what is included within each set of home plans that we sell.
Our blueprints include:
Cover Sheet: Shows the front elevation often times in a 3D color rendering and typical notes and requirements.
Exterior Elevations: Shows the front, rear and sides of the home including exterior materials, details and measurements
Foundation Plans: will include a basement, crawlspace or slab depending on what is available for that home plan. (Please refer to the home plan's details sheet to see what foundation options are available for a specific home plan.) The foundation plan details the layout and construction of the foundation.
Floor Plans: Shows the placement of walls and the dimensions for rooms, doors, windows, stairways, etc. for each floor.
Electrical Plans: Shows the location of outlets, fixtures and switches. They are shown as a separate sheet to make the floor plans more legible.
Roof Plan
Typical Wall Section, Stair Section, Cabinets
If you have any additional questions about what you are getting in a plan set, contact us today.